MeeBible to aplikacja na system Symbian do czytania Biblii. Urządzenia z systemem operacyjnym Symbian nie są już rozwijane. Symbian także. Dlatego wiążę się to z licznymi utrudnieniami podczas instalacji Biblii na takim telefonie.
Uwagi wstępne
Poradnik zakłada, że telefon na którym instalujesz aplikacje jest shackowany. To znaczy umożliwia instalacje programów z nieważnymi certyfikatami. Jest to konieczne ponieważ firma Nokia nie wydaje już certyfikatów dla aplikacji Symbian więc żadna aplikacja nie otrzyma go.
Kompatybilność
MeeBible jest napisane dla telefonów z systemem Symbian^3 (Anna oraz Belle). Drugim wspieranym jest MeeGo – jednak z tym systemem jest tylko jeden telefon – Nokia N9.
Instalacja
Ostatnia aktualna wersja MeeBible to 3.5.7 dla Symbian^3 i 3.5.5 dla MeeGo. Jeśli masz Nokię N9 pobierz wersje MeeGo, a jeżeli inną Nokię to wybierz Symbian^3 bez Nokia Smart Installer. Jednak jeżeli ta wersja nie zadziała, spróbuj wersji z Nokia Smart Installer.
Na telefonie
Pobrany plik kopiujemy na pamięć telefonu (lub kartę pamięci). Następnie wchodzimy przez aplikacje Pliki do folderu gdzie znajduje się plik i uruchamiamy go.
Jeżeli pojawi się błąd Ważność certyfikatu wygasła” lub podobny – to znaczy, że telefon nie został odblokowany i nie umożliwia instalacji aplikacji. W takiej sytuacji poszukaj w Internecie instrukcji jak to zrobić wpisując na przykład: nokia [twój model telefonu] hack.
1. Folder z plikami instalacyjnymi, zwykle wystarczy wersja WONSI 2. Potwierdź instalacje klikając OK 3. Wybierz gdzie zainstalować aplikacje 4. Czekaj 5. Udało się 6. Coś poszło nie tak
- Polecam wersje WONSI – czyli bez Nokia Smart Installer
- Wersja 3.05(7) jest to tak naprawdę 3.5.7
- Wybierz pamięć gdzie masz ok 50 MB wolnej przestrzeni. Ponieważ poza samą aplikacją która jest bardzo mała, będziesz potrzebował ok 10 MB na każdy przekład Biblii
- Poczekaj na zakończenie instalacji
- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zobaczysz taki ekran
- Jeśli coś pójdzie nie tak, spróbuj innej wersji, jeśli żadna wersja nie działa to prawdopodobnie Twój telefon nie ma Symbiana^3 lub MeeGo.
Obsługa MeeBible
Aplikacja ma całkiem sporo do zaoferowania, przede wszystkim ma polskojęzyczny interfejs, 3 tłumaczenia Biblii, obsługuje zakładki, udostępnianie oraz wyszukiwarkę. Ponadto wyświetlany tekst można nieco modyfikować do własnych potrzeb.
Pierwsze uruchomienie – zmiana języka
Uruchamiany program MeeBible z menu, a następnie przechodzimy do ustawień i zmieniamy język interfejsu aplikacji. Musimy ponownie uruchomić aplikacje aby zmiany zostały uwzględnione.
1. Aplikacja potrzebuje WiFi 2. Standardowy ekran startowy 3. Menu 4. Ustawienia 5. Zmiana wymaga restartu 6. Uruchomienie w języku Polskim
- MeeBible każdy przekład Biblii pobiera z Internetu, dlatego potrzebujemy połączenia z Internetem. Można też zastosować instalacje offline, lecz trzeba mieć pliki pobrane wcześniej tą aplikacją. Powoduje to komplikacje, ponieważ nie ma tych plików w Internecie do pobrania. Jednak można je zdobyć mając je na innym telefonie, lub od kogoś kto ma je pobrane na telefonie.
- Po wczytaniu się przekładu (jeśli telefon będzie podłączony do internetu to tak będzie wyglądać aplikacja po uruchomieniu)
- Wybierz Menu > Settings
- Wybierz Interface language > Polish
- Kliknij OK i wyłącz aplikacje, a następnie uruchom ją ponownie
- Teraz MeeBible będzie cały czas miało Polski interfejs.
Pobieranie tłumaczeń – online
Standardowo aplikacja funkcjonuje przede wszystkim w trybie online i pobiera tekst Biblii na bieżąco. Jednak warto pobrać sobie tłumaczenia na telefon. Poniższe zrzuty ekranu są z angielskiej wersji językowej – ale opis umieszczę z Polskiej wersji.
1. Język Biblii 2. Polish (Polski) 3. Tłumaczenie 4. Wybierz tłumaczenie Biblii 5. Pobierz Biblię 6. Czekaj
- Klikając w Język Biblii mamy listę języków w których dostępne są tłumaczenia
- Szukamy na liście i wybieramy Polish (Polski)
- Wrócimy do poprzedniego menu i wybieramy Tłumaczenie
- Możemy wybrać z dostępnych tłumaczeń
- Wracamy do ekranu czytania Biblii i wybieramy przycisk menu, a następnie Pobierz Biblię
- Czekamy na zakończenie pobierania, najlepiej po zakończeniu spróbować pobrać ponownie to samo tłumaczenie – jeśli MeeBible zacznie znowu coś ściągać – to znaczy, że za pierwszym razem nie pobrała wszystkiego. Należy ponawiać pobieranie do momentu aż wyświetli się komunikat, że pobrano już ten przekład.
Pobieranie tłumaczeń – offline
Ten sposób zastosuj tylko w przypadku jeżeli nie zadziała online. Musisz posiadać pliki tłumaczeń w formatach: asd, ast, idx oraz xml (zestaw 4 plików stanowi 1 tłumaczenie). Jednak pliki te mogą być wygenerowane tylko przez program MeeBiblie.
Mając przygotowane pliki, np dla Biblii Warszawskiej będą to: pwz_p.asd, pwz_p.ast, pwz_p.idx oraz trans_pwz_p.xml. Umieszczamy je w katalogu o nazwie Cache. Następnie taki katalog kopiujemy na telefon.
1. Y-Browser 2. Odnajdujemy folder Cache 3. Kopiujemy Cache 4. Odnajdujemy folder 2005e1e7 5. Potiwerdzamy 6. Folder konfiguracyjny MeeBible
- Potrzebujemy managera plików np Y-Browser. Standardowy Nokii może nie wystarczyć bo nie będzie widział ukrytych katalogów
- Odnajdujemy folder Cache który przenieśliśmy z telefonu
- Kopiujemy go lub wycinamy
- Przechodzimy do folderu /private/2005e1e7 w zależności od tego gdzie zainstalowaliśmy będzie to pamięć masowa lub pamięć telefonu (może być oznaczane literami dysków – w tym wypadku E:
- Wklejamy pliki
- Folder 2005e1e7 może nie mieć takiej samej nazwy na każdym urządzeniu. Jeśli go nie ma, lub wklejenie plików nic nie dało. Należy poszukać folderu w private który zawiera takie foldery jak: qml, share oraz translations w którym są pliki zaczynające swoją nazwę od meebible.
Jak używać MeeBible
Wybór księgi, rozdziału i wersetu
Aby wybrać księgę z menu głównego pod tekstem Pisma Świętego wybieramy 2 opcje (pomiędzy strzałkami).
1. Wybieramy ikonę zmiany księgi która jest między strzałkami 2. Wybór księgi 3. Wybór rozdziału i wersetu
Dodawanie do zakładek, udostępnianie i kopiowanie
1. Menu podręczne 2. Kopiowanie 3. Udostępnianie 4. SMS 5. Dodanie do zakładek 6. Zakładki
- Gdy klikniemy na jakikolwiek werset pojawi się menu podręczne dzięki któremu możemy skopiować, udostępnić lub zapisać werset w zakładkach
- Po kliknięciu skopiuj pojawi się jedynie informacja, że tekst został skopiowany do schowka
- W przypadku wybrania udostępnij pojawi się menu w jaki sposób chcemy udostępnić werset, możemy mieć inne opcje w zależności od konfiguracji telefonu
- Możemy wysłać werset SMS-em, w takiej formie jak na zrzucie ekranu
- Wybranie opcji zapisz spowoduje pojawienie się informacji, że werset został zapisany lub, że już znajduje się w zakładkach
- Z menu dolnego pod tekstem Biblii mamy ikonę zakładki, po jej wybraniu pojawi się ekran z zapisanymi wszystkimi naszymi zakładkami
Wyszukiwanie
Po wejściu do menu opcji mamy pozycje Wyszukiwanie. Daje to dostęp do prostej wyszukiwarki.
1. Wyszukiwanie 2. Przejście do wyniku
- Wpisujemy czego szukamy, a następnie klikamy znajdź, pojawi się lista wersetów pasujących do zapytania
- Po kliknięciu na werset przejdziemy do tekstu Biblii z zaznaczonymi szukanymi fragmentami
Dostosowanie interfejsu
Dostosowanie czcionki i interlinii
Wybierając z menu Czcionka lub Interlinia możemy dostosować wielkości i odległości czcionek w tekście. To znacząco poprawi komfort naszego czytania.
1. Menu 2. Czcionka mniejsza 3. Czcionka większa
Opcje ustawień interfejsu
W menu wybierając ustawienia, mamy dostęp do innych zachowań programu. Możemy wybrać inną czcionkę z dostępnych w systemie, widok pełnoekranowy (aby mieć więcej miejsca na tekst), a także usuwać zbędne tłumaczenia.
1. Menu 2. Widok z paskiem 3. Widok pełnoekranowy
Zakończenie
Poradnik został napisany na przykładzie Nokii N8-00.
Przykładowa lista kompatybilnych telefonów
- Nokia N8-00
- Nokia C7
- Nokia E6
- Nokia X7-00
- Nokia 603
- Nokia 700
- Nokia 701
- Nokia 808 PureView
- Nokia N9 (MeeGo)